Diary

TRIP TO BOURNEMOUTH

We decided to reward our selves and make an autumn trip to relax from all the work.
We packed socks to our backpack and now we are ready to go! As a destination we chose Bournemouth and by coincidence there is New Forest Nation Park on our way. It is beautiful park. Perfect for family day trips, picnics and many other activities. Wild deers, pigs and horses everywhere are huge attraction not only to us. Well to the moment, when we are followed by screaming pregnant mare everywhere we go. After fifth turn she is luckily bored of us.
Rozhodli jsme se odměnit a udělat si podzimní výlet a trošku si odpočinout od té všechny práce.
Sbalili jsme ponožky do batůžku a vyrazili na cestu. Zamířili jsme do Bournemouthu a shodou náhod máme nádherný rovnou po trase vlaku Národní park New Forest. Ten je často vyhledávanou destinací pro rodinné jednodenní výlety, pikniky a jiné. Volně žijící jelínci, prasata a divocí koně všude okolo jsou nám nemalým lákadlem až do chvíle, kdy jsme pronásledování vřískající gravidní klisnou. Máme celkem nahnáno, zvlášť když zahýbáme všude kde se dá a ona se nevzdává. Naštěstí po 4 zatáčce už ji asi nebavíme.


Bournemouth is a coastal resort town, that immediately reminds Brighton. Except that the beach is a sand beach, everywhere grow palm trees and huge pines so we are feeling more like somewhere in Italy. It must have been in Czech since we have experienced the beautiful smell of evergreen trees.
This trip is strictly taken as a recreational trip so we are not in a rush anywhere.
We are walking along the beach where we are witnesses of one of the most beautiful sunsets.
The air smells of falling leaves with the addition of sea salt and the known autumn-winter scent. It is amazing.
We love Brighton and its beach, but to be truly honest, it is hell of a lot easier to walk on the sand beach and the beach huts are here as well.
Bournemouth je přímořské městečko značně připomínající Brighton. Až na to, že pláž je písčitá, všude jsou palmy, vysoké borovice a tak máme spíš pocit, že se procházíme někde v Itošce. Vůni jehličnatých stromů jsme naposledy cítili asi tak v Česku. Štěpán zas kňourá jestli tento rok teda k nějakýmu tomu Jadranu pojedem.
Tento výlet považujeme za velmi rekreační a tak se nikam neženeme. V klidu se procházíme po pláži, kde jsme svědky jednoho z nejkrásnějších západů slunce. Ve vzduchu je cítit padající listí s přídavkem mořské soli a ta známa vůně podzimozimy.
Milujeme Brightonskou pláž, ale po písčité se teda chodí sakramentsky líp a chatičky tu mají taky.More :